Czym są i jak działają odkurzacze dla alergików dostępne w sklepie wdomu24?

Czy to wiosna, sezon roztoczy, pyłków i innych alergenów – wraz z nimi wzrasta również swędzenie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie oraz różne problemy z układem oddechowym i skórą u osób z alergią. Cząsteczki te nie tylko unoszą się w powietrzu, ale także przedostają się do tkanin ubrań, powierzchni mebli, a nawet materacy i sof.

Chociaż przez wielu niezauważane, te mikroorganizmy są tak szkodliwe i irytujące dla alergików i astmatyków, że specjaliści ds. zdrowia przedstawiają długą listę zaleceń mających na celu złagodzenie objawów tych chorób. Zalecają między innymi nieużywanie poduszek z pierza, unikanie dywanów, częste pranie pościeli, i jeden z najlepszych sposobów jakim jest utrzymywanie domu w jak największej czystości poprzez używanie odkurzacza dla alergików z filtrem HEPA. Ale czym jest odkurzacz dla alergików i o czym należy pamiętać przy jego zakupie?

 Znaczenie filtra HEPA w odkurzaczu dla alergików

Aby zasysać kurz, odkurzacze zasysają również dużą ilość powietrza, które jest filtrowane przed ponownym wydaleniem. Po drodze niektóre małe cząsteczki mogą wydostać się przez filtr i powrócić do powietrza w naszych domach.

W tym miejscu do gry wkracza filtr HEPA (High Efficiency Particle Arresting) stosowany w odkurzaczach dla alergików, który zapewnia, że cząsteczki te nie wydostaną się z odkurzacza, a tym samym nie wrócą z powrotem do atmosfery.

Chociaż istnieją różne poziomy zaawansowania filtrów HEPA, wszystkie z nich skutecznie utrzymują powietrze wolne od kurzu, pyłków, roztoczy, wirusów, bakterii i drobnych cząstek o wielkości poniżej 0,01 milimetra, filtrując 99,9% tych elementów.

Oczywiście filtr ten wymaga konserwacji i chociaż zaleca się czyszczenie go co sześć miesięcy, najlepiej jest postępować zgodnie z instrukcjami wyjaśnionymi w instrukcji obsługi każdego modelu, ponieważ jego pielęgnacja będzie się różnić w zależności od tego, czy filtr można myć, czy trzeba go wymieniać.

Inne metody stosowane w odkurzaczach dla alergików

Filtr HEPA nie jest jedynym rozwiązaniem, który sprawdza się w przypadku alergików i astmatyków. Istnieją odkurzacze z certyfikatem hipoalergiczności Europejskiej Fundacji Badań nad Alergiami (ECARF), przyznawanym produktom lub usługom, które są w pełni dostosowane do potrzeb alergików.

W innych przypadkach odkurzacz może być również wyposażony w lampy ultrafioletowe, które w przeciwieństwie do filtra HEPA, który zatrzymuje cząsteczki, niszczą 99,9% roztoczy kurzu, dezynfekując obszar, przez który przechodzi.

Czy lepiej wybrać odkurzacz dla alergików z workiem, czy zbiornikiem?

Według testów, odkurzacze z workiem działały lepiej niż te bez worka dla alergików z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że odkurzacze z workiem mają lepszy system, ponieważ podczas wyrzucania worka uwalnia się mniej kurzu niż podczas opróżnienie zbiornika pełnego brudu.

Chociaż odkurzacze workowe są najbardziej zalecane dla alergików i osób cierpiących na astmę, istnieją inne opcje: niektóre odkurzacze mają opcje szybkiego i łatwego opróżniania zbiornika, a nawet roboty, które mają automatyczną stację opróżniania, a także zawierają filtr HEPA. Sprawdź bogatą ofertę odkurzaczy dla alergików w sklepie https://wdomu24.pl/ i poznaj dokładnie istniejace opcje. 

Konstrukcja, pojemność, waga i hałas odkurzacza dla alergików

Niezależnie od tego, czy wybierzesz odkurzacz z workiem, czy zbiornikiem, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego pojemność. Im większa pojemność, tym rzadziej trzeba będzie wymieniać pojemnik i tym rzadziej dojdzie do kontaktu z pyłem.

Zbiorniki mają zwykle pojemność od 1,5 litra do 3 litrów, podczas gdy worki mają zwykle większą pojemność, od 3 do 4 litrów. Waga będzie miała wpływ na obsługę odkurzacza, który powinien mieć solidną i dobrze uszczelnioną obudowę, aby uniknąć wycieku cząstek.

Kolejnym ważnym aspektem jest hałas. Głośność odkurzaczy wynosi zazwyczaj od 65 do 85 dB. Średnia wynosi 75 dB, podczas gdy najcichsze mają około 66 dB.